👤

trei frați au împreună 627 jetoane.primul și al doilea au împreună 416 jetoane,al doilea și al treilea au împreună 374 jetoane.cate jetoane are fiecare copil?​

Răspuns :

a = primul copil

b = al doilea copil

c = al treilea copil

a + b + c = 637 jetoane

a + b = 416 jetoane

b + c = 374 jetoane

a , b , c = ?

a = 637 - 416

a = 221

b = 637 - 416

b = 221

c = 221 + 221

c = 442

c = 637 - 442

c = 195

Verificare : 221 + 221 + 195 = 637

Răspuns:

I=253

II=163

III=211

Explicație pas cu pas:

Voi numi frații prin litere romane:

Fratele 1= I

Fratele 2= II

Fratele 3=III

[tex]i + ii + iii = 627jetoane \\ i + ii = 416jetoane \\ ii + iii = 374jetoane \\ \\ din \: date \: = > \\ i + ii + iii = 627 = > \\ 416 + iii = 627 \\ = > \\ iii = 627 - 416 = 211(iii) \\ = > \\ i + ii + 211 = 627 \\ = > ii + iii = 374 = > ii + 211 = 374 = > \\ ii = 374 - 211 = 163 \\ = > i + 163 = 416 = > \\ i = 416 - 163 = 253 \\ \\ \\ r = \\ i = 253 \\ ii = 163 \\ iii = 211[/tex]