👤
Arlanda4896
a fost răspuns

la ce ora ajunge un sofer in Targoviste daca pleaca din Rm .Valcea la ora6h 45min distanta dintre cele doualocalitati este de120km.iar vehiculului se deplaseaza cu viteza condtantade 40km/h?
ajutor dau testt​


Răspuns :

d = 120km

v = 40km/h

t = 6h 45m

T1 = 120 : 40

T1 = 3 ore

6h 45m + 3h = 9h 45m

Daca vehiculul se deplaseaza cu 40km/h inseamna ca intr-o ora va merge 40km. Distanta dintre Rm Valcea si Targoviste fiind de 120km => 120/40=3ore.

Timpul la care va ajunge este 06:45+3=09:45( ora9h45min).

Sper ca te-am ajutat! Succes!