Răspuns :
24 caiete= 48 lei
9 caiete=?
8 caiete=?
Rezolvare:
1) aflăm cât costă un caiet
48lei:24=2 lei
2) aflăm cât costă 9 caiete
2lei×9=18lei
3)aflăm cât costă 8 caiete
2lei×8=16lei
Răspuns: 9 caiete=18 lei
8 caiete=16lei
24 caiete= 48 lei
9 caiete=?
8 caiete=?
Rezolvare:
1) aflăm cât costă un caiet
48lei:24=2 lei
2) aflăm cât costă 9 caiete
2lei×9=18lei
3)aflăm cât costă 8 caiete
2lei×8=16lei
Răspuns: 9 caiete=18 lei
8 caiete=16lei