👤
Serj678
a fost răspuns

problema: o masina se deplaseaza cu 60 km/ora v-60 km/ora calculati: a} distanta {m} parcusa in 15 minute b} transformati volumul in m/s

Răspuns :

[tex]\vec{v}=60 \ km/h \\ t=15 \ min=0,25 \ h \\ \bold{\vec{v}=\frac{d}{t}} \\ \Rightarrow d=\vec{v}t=60 \ km/h \cdot 0,25 \ h \\ \Rightarrow \boxed{a) \ d=15 \ km} \\ \Rightarrow \boxed{b) \ \vec{v}=60 \ km/h=\bold{16,67 \ m/s}}[/tex]