👤

rezolva problema cu plan si prin exercitiu.La un chiosc ,Olga a cumparat o agrafa de 15 lei ,un calendar de buzunar de 12 lei si o carioca de trei ori mai eftina decit agrafa si calendarul la un loc.Afla pretul cariocii​

Răspuns :

Răspuns:

Carioca=(Agrafa+calendar de buzunar):3=(15+12):3=27:3=9

1) Aflam suma preturilor agrafei si calendarului de buzunar

15 lei + 12 lei = 27 lei

2) Aflam pretul cariocii

27 lei : 3 = 9 lei.