👤
19noiembrie
a fost răspuns

Marin a cumparat 8kg de dovlecii la pretul de 2lei klilogramul.
Cu 8 lei,Ana acumparat 2L de lapte.
Tot cu 8 lei,Dana a cumparat o bucata de panglica la pretul de 2leii metrul.

Ce afli calculind: a) 8 leii: 2=....lei b) 8* 2= ...lei c) 8lei:2 lei=..?