După o scumpire cu 35% prețul unui obiect este de 540 lei. Aflați prețul înainte de scumpire.
Repedeee!!!!!

Răspuns:
400
Explicație pas cu pas:
[tex]x + \frac{35x}{100} = 540 \\ 135x = 54000 \\ x = \frac{54000}{135} \\ x = 400[/tex]