👤
a fost răspuns

150 g de solutie de glucoza se trateaza cu reactuv fehling si se obtin 8,64 g precipitat. Determina concentratia procentuala a solutiei de glucoza

Răspuns :

180g.......................................................144g
C6H12O6 + 2Cu(OH)2 -> C6H12O7 + Cu2O + 2H2O
x=?.........................................................8,64g
x=8,64*180/144=10,8g glucoza
c=md*100/ms=10,8*100/150=7,2%