Răspuns: p = 4800 MW
Explicație:
Puterea = Lucrul mecanic / timp
L = Ep = mgh
g = 10 N/kg
h = 48 m
masa = densitate x volum
densitate apa = 1000 kg /m³
volum = 10 000 m³
m = 1000 kg /m³ x 10 000 m³ = 10 000 000 kg
L = Ep = mgh = 10 000 000 kg x 10 N/kg x 48m = 4 800 000 000 J
P = L / t = 4800 000 000 J : 1 s = 4 800 000 000 W = 4 800 MW = 4,8 GW