Răspuns :
Răspuns:
1 kg de cireșe costă 4 lei deci
80kg de cireșe ori 4 lei
80•4=320 lei
Iar kg de căpșuni
670-320= 350 lei
350:70=5 lei kg de căpșuni
Răspuns:
a80 + x70=670
a=4
4×80 + x70=670
320 + x70=670
x70=670-320
x70=350
x=5
exista doua variante. asa, algebric, cum am facut eu sau mai simplu cum a facut primul utilizator