La un magazin s-au adus 1.928 kg de mere. În prima zi s-a vândut un sfert, a doua zi jumătate din întreaga cantitate ( adică din 1.928 kg ), iar a treia zi restul. Știind că 1 kg de mere costă 2 lei, află cât s-a încasat în fiecare zi.
~~ Vă rog am nevoie de exercițiul problemei ( adică 1 singură operație care rezolvă toată problema) ~~
1) câte mere s au vândut in prima zi? 1928:4=482 2) Câte mere s au vândut in a doua zi? 1928:2=964 3) câte mereu s au vândut in a treia zi? 1928-(482+964)=1928-1446=482 4) câți lei s au încasat in fiecare zi? 482 • 2 + 964 • 2 + 482 • 2 = 964 + 1928 + 964 = 3856 Sper ca am rezolvat corect Coroana?