Răspuns :
Răspuns:
3kg=12 lei
1 kg=12÷3=4
5 kg=4×5=20
4m=20
1m=20÷4=5
35÷5=7 m poti cumpara
Salutare!
3 kg cartofi............12 lei
5 kg cartofi...........x lei
1)Cât costă un kg de cartofi?
- 12:3=4 lei
2)Cât costă 5 kg de cartofi?
- 5×4=20 lei
4 m cablu......... 20 lei
x m cablu..........35 lei
1)Cât costă un m de cablu?
- 20:4=5 lei
2)Câți m de cablu putem cumpăra de 36 lei?
- 35:5=7 m
Succes!