Răspuns :
Răspuns:
Dacă intrebarea e: Cat costa cele 4 kg de mere si cele 5 kg de prune ? rezolvarea este:
Explicație pas cu pas:
4 kg mere-14,5 lei
5kg prune- 22,6 lei
14,5+22,6= 37,1
Explicație rezolvare :
aduni 5+6 care iti da 11, scrii 1 de la dreapta spre stanga si pui virgula(,) apoi aduni 14 cu 22 care iti da 36 si pui acel 1 care tia rămas din 11
Sper ca te-am ajutat!!!