Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
CaCO3
r.a.= 1 : 1 : 3
r.m.= 40 : 12 : 3.16
= 40 : 12 :48 se simplifica cu 4
=10 : 3 : 12
Comp. proc. prin raport de masa
M= 40 + 12 + 48=100--------> 100g/moli
100g CaCO3-------40g Ca --------12g C--------48g O
100----------------------x--------------------y----------------z
x= 100.40 :100= 40% Ca
y= 12% C
z= 48% O
Ca(OH)2
r.a.= 1 :2 :2
r.m.= 40 : 2.16 : 2
= 40 : 32 : 2
20 : 16 : 1
comp. proc.
M= 40 +32 + 2=74 ------> 74g/moli
74g Ca(OH)2----------40g Ca--------32gO---------2g H
100------------------------------x--------------------y--------------z
x= 100. 40 : 74=54.16 %
y= 100.32 : 74=43,24%
z= 100.2 : 74=2,6 % H
C2 H4
r.a.= 2 : 4
r.m.= 2.12 : 4
=24 : 4
= 6 : 1
M= 24 + 4=28------>28 g/moli
28g C2H4---------24 g C---------4g H
100g-------------------x------------------y
x= 100.24 : 28= 85%C
y= 100. 4 : 28= 15%H
CH4
r.a.= 1 : 4
r.m.= 12 : 4
=3 : 1
M= 12 + 4=16------> 16g/moli
16g CH4---------12g C----------4g H
100--------------------x---------------y
x= 100.12 : 16=
y= 100.4 : 16=
NH3
r.a.= 1 : 3
r.m.= 14 : 3
M= 14 + 3=17------> 17g/moli
17g NH3--------14g N--------3g H
100-------------------x--------------y
x= 100.14 : 17=
y= 100.3 : 17=
H3PO4
r.a.= 3 : 1 : 4
r.m.= 3 : 31 : 4.16
= 3 : 31 : 64
M= 3 + 31 + 64= 98-------> 98g/moli
98g H3 PO4-----------3g H---------31g P ------------64g O
100----------------------------x------------------y-------------------z
x= 100 . 3 : 98=
y= 100.31 : 98=
z= 100.64 : 98=
dupa model lucreaza singur ce a ramas!