Ma poate ajuta cineva la aceste 2 exerciții?
![Ma Poate Ajuta Cineva La Aceste 2 Exerciții class=](https://ro-static.z-dn.net/files/dd8/1b8d56ec1e1a08373246c1bc64866d43.png)
Răspuns:
9.radu a cumpărat 50 lalele de 5 lei firul de lalea. Costul total al lalelelor este 250 lei.
8kg de mere costa în total 32 lei. Prețul unui kg de mere este 4 lei.
Pentru creioane mama a plătit 14 lei. Fiecare creion costa 2 lei. Cantitatea/numărul de creioane este 7 creioane.