Răspuns :
Cerință:
Pentru 6 kilograme de cartofi sau plătit cu 4 lei mai mult decât pentru 2 kilograme.
Cât costă 1 kilogram de cartofi?
Răspuns:
Un kilogram de cartofi costă 1 leu.
Explicație pas cu pas:
- Care este diferența?
- 6 kilograme-2 kilograme= 4 kilograme
4 kilograme de cartofi = 4 lei
1 kilogram de cartofi = ? lei
(1×4)÷4= 1 leu.
- Cât costă 1 kilogram de cartofi?
- Un kilogram de cartofi costă 1 leu.
Succes!
math86