👤

1) Calculează în gând. Scrie răspunsul.
a) 1 metru de stofă costa 75 lei,

iar 1 metru de mătase – 62 lei.

Cu cât e mai scump un metru

de stofă decât unul de mătase? b) Un pepene galben costă 7 lei, iar un pepene roșu 28 lei. De cîte ori e mai ieftin pepenele galben decât cel roşu?
2)Rezolvă prin exerciţiu problemele:
a) O gospodină a repartizat 61 kg de roșii în mod egal în 7 lăzi și
au rămas 5 kg. Câte kilograme de roșii s-au pus în fiecare ladă?​