Analizam oferta 1:9 lei :5=1,8 lei pt 1 buc.
Analizam oferta 2:8,4:6=1,4 lei pt 1 buc.
Răspuns:aleg oferta 2 pt ca 1.8 > 1.4
ULEI
Analizam oferta 1:26:4=6,5 lei pt 1 buc.
Analizam oferta 2:27:5=5,4 lei pt 1 buc.
Rapuns:aleg oferta 2 pt ca 6.5 >5.4
SAPUN
Analizam oferta 1:10:4=2.5 lei pt 1 buc.
Analizam oferta 2:8:3=2.666...7
Raspuns:aleg oferta 1 pt ca 2,5 < 2.666...7