Răspuns :
x - numărul cautat
8 kg prune ........ 48 lei
10 kg prune ...... x lei
___________________
x = (10 × 48) : 8 = 480 : 8 = 60 lei
10 kilograme de prune costa 60 de lei.
x - numărul cautat
8 kg prune ........ 48 lei
10 kg prune ...... x lei
___________________
x = (10 × 48) : 8 = 480 : 8 = 60 lei
10 kilograme de prune costa 60 de lei.