Răspuns :
Răspuns:
Câți lei costă 1 kg?
2kg=6lei
kg=6:3=2
Câți lei costă 5 kg
5kg=3•5=15
Explicație pas cu pas:
Eu am făcut cu plan de întrebări
• = înmulțit
1. Cât costa 1 kg de ceapa ?
6:2=3 lei
2. Cât costa 5 kg de ceapa ?
5x3=15 lei
6:2=3 lei
2. Cât costa 5 kg de ceapa ?
5x3=15 lei