👤

Se stie ca 4kg de mere și 5kg de pere costă 40,8 lei, iar 5kg de mere și 2 kg de pere costă 28,9 lei. Cat costa 1kg de mere si cat costa 1kg de pere? Am nevoie de rezolvare prin sisteme de ecuatii(metoda subsitutiei sau metoda reducerii nu conteaza)​

Răspuns :

Răspuns:

a=pretul kg de mere  

b=pretul kg de pere

4a+5b=40,8  (-2)          -8a-10b=-81,6

5a+2b=28,9   (5)           25a+10b=144,5  

                                   .................................  

                                     17 a=62,9     a=3,7 ron

5×3,7+2b=28,9          18,5+2b=28,9        2b=10,4       b=5,2 ron

Explicație pas cu pas:

Sper ca e bine

4m+5p=40,8 |*5
5m+2p=28,9 |*-4

20m+25p=204
-20m-8p=-115,6

/ 17p=88,4

p=5,2 lei

=>m=3,7 lei