👤


Pentru ora de sport s-au cumpărat 8 mingi și 4 cercuri care au costat
împreună 80 lei. În altă zi s-au cumpărat 8 mingi și 2 cercuri pentru care s-au
plătit 60 lei.
Află cât costă un cerc.
va rog​


Răspuns :

Răspuns:

Metoda comparației :

8 mingi............4 cercuri........... 80lei

8mingi...............2cercuri...........60 lei

2cercuri............20 lei

1) Cât costa un cerc?

20 lei : 2= 10lei