VA ROG MA PUTEȚI AJUTA ?!
![VA ROG MA PUTEȚI AJUTA class=](https://ro-static.z-dn.net/files/df5/c2af5d9be143c59abee8c86feaaf2499.png)
Răspuns:
O vanzatoare a vândut primului client 3,5kg nuci,cu 44,80lei,la al 2-lea client i-a vândut 14,5kg nuci,iar al 3-lea client se știe ca a cumpărat nuci de 160lei.Cat a costat nucile la al 2-lea client,și cate kg de nuci a cumpărat al 3-lea client?
Rezolvare
1client......3,5kg nuci=44,80lei
aflam cât este 1kg nuci.....44,80:3,5= 12,80lei
1.Cati lei a costat nucile pt al 2-lea client?
14,5×12,80=185,60lei
2.Cate kg de nuci a cumpărat al 3-lea client?
160÷12,8=12,5kg nuci