👤
GhitaMata
a fost răspuns

VA ROG MA PUTEȚI AJUTA ?!

VA ROG MA PUTEȚI AJUTA class=

Răspuns :

Răspuns:

O vanzatoare a vândut primului client 3,5kg nuci,cu 44,80lei,la al 2-lea client i-a vândut 14,5kg nuci,iar al 3-lea client se știe ca a cumpărat nuci de 160lei.Cat a costat nucile la al 2-lea client,și cate kg de nuci a cumpărat al 3-lea client?

Rezolvare

1client......3,5kg nuci=44,80lei

aflam cât este 1kg nuci.....44,80:3,5= 12,80lei

1.Cati lei a costat nucile pt al 2-lea client?

14,5×12,80=185,60lei

2.Cate kg de nuci a cumpărat al 3-lea client?

160÷12,8=12,5kg nuci