Răspuns :
Răspuns:
Cat costa 1 kg de mere?
16÷5=3lei si 10 bani
15
__
=1
Cat costa 7 kg de mere?
3,10×7=21 ,70 lei
Răspuns:
5kg............16 lei
7kg................? lei
regula de trei simpla
7x16:5=112:5=22,40
7kg= 22 lei si 40 bani
sper ca te-am ajutat!