👤

20. Dacă 53 kg de portocale şi 35 kg de banane costă 387 lei şi 46 kg de banane şi
53 kg de portocale costă 442 lei, să se afle câți lei costă un kilogram de portocale și
Cati lei costă un kilogram de banane.
ajutatima nu stiu ce e cu metoda comparatiei​


Răspuns :

Răspuns:

Buna!

Explicație pas cu pas:

Vezi imaginea Acatrinei300

Răspuns:

53 kg portocale..........35kg banane..........387 lei

53kg portocale............46kg banane..........442 lei

____________________________________

/ 11kg banane......... 55 lei

1. Cât costă un kg de banane?

55:11=5

2. Cât costă 46 kg de banane?

5×35= 175

3. Cât costă 53 kg de portocale?

387-175= 212

4. Cât costă 1 kg de portocale?

212:53=4

Răspuns: 1 kg banane: 5 lei

1 kg portocale: 4 lei