Răspuns :
Răspuns:
53 kg portocale..........35kg banane..........387 lei
53kg portocale............46kg banane..........442 lei
____________________________________
/ 11kg banane......... 55 lei
1. Cât costă un kg de banane?
55:11=5
2. Cât costă 46 kg de banane?
5×35= 175
3. Cât costă 53 kg de portocale?
387-175= 212
4. Cât costă 1 kg de portocale?
212:53=4
Răspuns: 1 kg banane: 5 lei
1 kg portocale: 4 lei