👤
a fost răspuns

lei.
(10p.) 2. Dacă 3 caiete costă 12 lei, 5 caiete vor costa​


Răspuns :

Răspuns:

12 lei:3=4lei caiet

4 lei×5=20 lei (5 caiete)

Explicație pas cu pas:

3 caiete......................12 lei

5 caiete....................X

1 caiet.................... 21÷3=4 lei

5 caiete..........4×5=20