👤
a fost răspuns

mama avea 235,8 lei. Ea a cumparat 2 kg de cartofi la pretul de 4,5 lei/kg,3 kg de mere la pretul de 8,25 lei/kg si o papusa pentru danuta cu 102 lei. Cati lei i-au ramas mamei? Va rog faceti si schema+rezolvare..

Răspuns :

mama -> 235,8 lei

2 kg cartofi ........... 4,5 lei/kg

3 kg mere ............. 8,25 lei/kg

păpușă ................. 102 lei

lei rămași = ?

_________________________

2 × 4,5 = 9 lei ( cartofii )

3 × 8,25 = 24,75 lei ( merele )

9 + 24,75 + 102 = 135,75 lei ( au costat cumpărăturile )

235,8 - 135,75 = 100,05 lei ( i-au rămas )

.