mama -> 235,8 lei
2 kg cartofi ........... 4,5 lei/kg
3 kg mere ............. 8,25 lei/kg
păpușă ................. 102 lei
lei rămași = ?
_________________________
2 × 4,5 = 9 lei ( cartofii )
3 × 8,25 = 24,75 lei ( merele )
9 + 24,75 + 102 = 135,75 lei ( au costat cumpărăturile )
235,8 - 135,75 = 100,05 lei ( i-au rămas )
.