Răspuns :
Răspuns:
8 kg porto......5 kg banane.....57 lei
4 kg porto.......7 kg banane......51 lei
------------------------------------------------------
6 kg porto.....2kg banane.....6 lei
1Kg porto-6:6=1 leu kg
1 kg banane-6:2=3 lei kg
Explicație pas cu pas:
57 lei ÷ 8 kg = 7 și 1 rest
7 lei + 1 rest = 8 lei (portocale)
57 lei ÷ 5 kg = 11 lei și 3 rest
11 lei + 3 rest = 15 lei (banane)
8 lei + 15 lei = 23 lei ---- costa in total 1 kg de portocale și 1 kg de banane