Explicație pas cu pas:
2 masinute....1 minge....120 lei/×2
1 mașinuța.....2 mingi.....105 lei
4 masinute...2 mingi....240 lei...
1)Cat costa 3 masinute?
240-105=135
2)Cat costa o masinuta?
135:3=45
3)Cat costa 2 masinute?
45×2=90
4)Cat costa 1 minge?
120-90=30
1 masinuta=45 lei
1 mingie = 30 lei