👤
Biby1234
a fost răspuns

Buna va rog ajutati-ma am nevoie urgentt!!:
1.O gaina consuma intr-o zi 0,050 kg boabe ,iar o gasca, 0,060 kg boabe.Ce cantitate de boabe este necesara,zilnic,pentru 11 gaini si 8 gaste?
2.Un kilogram de portocale costa 3 lei.Paul a cumparat trei portocale,care cantaresc fiecare cate 0,235 kg.Cat va plati pentru acestea?
3.Dintr-un numar se scade 12,7.Diferenta se inmulteste cu 4.Produsul obtinut se aduna cu 2,356 si se obtine suma egala cu 3,556.Determinati numarul.

Va implor am nevoie urgentt!! E PE NOTA!!! :(