👤

Pentru o sarbatiare de iarna,o familie a cumparat un curcan,o gasca trei gaini si cinci prepelite .Se stie ca o prepelita costă 32 de lei. Cât costă toată cumpărătura, dacă curcanul costa cat o gasca si doua gainib,o gasca - cat o gaina si inca 20 de lei, iar o găină - cât trei prepelite.
Rezolvare:
Pentru a rezolva problema, acceptăm ca unitate prețul prepeliţei.
Atunci, pentru o prepelită se va plăti 3x32 = 96 (lei).
Pentru o gâscă 3x96 + 20 = ??+ 20=??? (lei)
Pentru un curcan:
???+2x96 = ???(lei).
Suma tuturor plăţilor va fi:
??+3x96 +5x32 = ??? (lei).
Raspuns:
??? lei​