👤

Dacă 5 kg de pere costa 7,5 RON Cât costă 9 kg de pere?​

Răspuns :

Răspuns:

5kg=7.5 Ron

9kg=x ron

x=9*7.5/5=13,5 RON

Explicație:

Răspuns:

1. Cât costă 1 kg de pere?

7,5 : 5 = 1,5 RON

2. Cât costă 9 kg de pere?

1,5 · 9 = 13,5 RON

Explicație: