Răspuns :
Pai daca 8 kg de prune costa 48 lei atunci 10 kg costa 60 lei
Se rezolva cu regula de trei simpla
8kg prune.........48 de lei
10 kg...........x lei
x=10*48: 8
x=60 lei
Înmulțești in diagonala când crește prețul si când scade pe orizontala