👤

1. Rezolvă problema cu justificări și prin exerciţiu.
Elena a cumpărat 17 trandafiri, iar Irina - 13 trandafiri la același
preț. Fetele au cheltuit împreună 210 lei. Cât costă un trandafir?


Schema:



Rezolvare:


Prin exerciţiu:
Răspuns:​