Explicație pas cu pas:
Datele problemei :
16 iepurași
> toate acestea costa 555
21 ursuleți de pluș
Adunăm numărul de iepurași cu numărul de ursuleți de pluș :
16+21= 37
Ca sa aflăm cât costă un iepuraș sau un urs de pluș împărțim suma totală la rezultatul obținut mai sus.
555:37=15
37
185 > aceasta este explicația calculari
185
===
Răspuns: Un iepuraș costa 15 lei ,
iar un ursuleț de pluș costa tot 15 lei.