👤
Eee30
a fost răspuns

Mergi la un magazin şi cumperi 15 kg de cartofi pe care achiți 30 lei. Ce sumă a achitat prietenul tau dacă a cumparat
13 kg de cartofi de acelasi fel?​


Răspuns :

Răspuns:

15 kg cartofi........30 lei

13 kg cartofi.........x lei

1 kg cartofi...........30:15= 2 lei

13 kg cartofi.........2*13=26 lei

Explicație:

Salut!

Mult succes la teme!

                                                                                     mariamateicristian

Răspuns:

26

Explicație pas cu pas:

faci 15:30 care da 2 apoi faci 13 ori 2 care da 26