Răspuns: 35 lei
Explicație pas cu pas:
Salutare!
Cate kilograme de mere au cumpărat Radu si Ana împreuna ?
4 kg mere + 1kg de mere = 5 kg de mere au cumpărat împreuna
Cate kilograme de pere au cumpărat Radu si Ana împreuna ?
2 kg pere + 3 kg de pere = 5 kg de pere au cumpărat împreuna
1 kg mere + 1 kg de pere = 7 lei (adica pe 2 kg de fructe costa 7 lei)
Cate kg de fructe au cumpărat Radu si Ana ?
5 kg de mere + 5 kg de pere = 10 kg fructe
Cați lei au cheltuit Radu si Ana, împreună ?
(10 kg fructe : 2) × 7 lei = 5 kg fructe × 7 lei = 35 lei
#copaceibrainly