Vă rooooog,faceti-mi aceste Ex,cu rezolvare,vă rog! dacă le puteți face pe toate,dar și corecte,vă voi îndeplini dorințele voastre,toate! rapidddd!
![Vă Rooooogfacetimi Aceste Excu Rezolvarevă Rog Dacă Le Puteți Face Pe Toatedar Și Corectevă Voi Îndeplini Dorințele Voastretoate Rapidddd class=](https://ro-static.z-dn.net/files/d63/39768d55747f03c56dca2196e2a4b296.jpeg)
![Vă Rooooogfacetimi Aceste Excu Rezolvarevă Rog Dacă Le Puteți Face Pe Toatedar Și Corectevă Voi Îndeplini Dorințele Voastretoate Rapidddd class=](https://ro-static.z-dn.net/files/d7c/7ab708d4a2bd6c8e87fc9ca4d284b5c5.jpeg)
![Vă Rooooogfacetimi Aceste Excu Rezolvarevă Rog Dacă Le Puteți Face Pe Toatedar Și Corectevă Voi Îndeplini Dorințele Voastretoate Rapidddd class=](https://ro-static.z-dn.net/files/d0e/68a068ad9e654e4435bb3fc3813fe704.jpeg)
![Vă Rooooogfacetimi Aceste Excu Rezolvarevă Rog Dacă Le Puteți Face Pe Toatedar Și Corectevă Voi Îndeplini Dorințele Voastretoate Rapidddd class=](https://ro-static.z-dn.net/files/dc2/0fbc0187dab9a268fe58cea609442be7.jpeg)
![Vă Rooooogfacetimi Aceste Excu Rezolvarevă Rog Dacă Le Puteți Face Pe Toatedar Și Corectevă Voi Îndeplini Dorințele Voastretoate Rapidddd class=](https://ro-static.z-dn.net/files/d86/e7d8dbd9e9b1266b50e12e320a0550df.jpeg)
Explicație pas cu pas:
5 kg de prune costa 15 lei
Cat costa un kg?
15:5=3lei
Cati lei costa 8 kg?
3×8=24lei
In cate zile va ara un tractor?
8zile×6=48zile
In cate zile vor ara 4 tractoare?
48:4=12 zile
SPER CA E CORECT, SUCCES
Răspuns:
daca 5 kg de prune costă 15 lei --> ca un kg costă 3 lei (15: 5=3)
3 lei • 8 kg = 24lei (8kg de prune)
8•6=48(ara un singur tractor)
48:4=12 zile(ara cele patru tractoare)