Răspuns :
v=d:t= d=v*t=6*0.5=3 km
afland distanta dintre A si B de 3 km inseamna ca si distanta dintre D si B este tot de 3 km deci viteza medie va fi urmatoarea v = d:t =3+3 -1+1 = 4
datorita faptului ca pescarul pleaca de acasa la ora 8 dimineata si se reintoarce la 12 inseamna ca lipseste 4 h ( 12 - 8 = 4 ) din aceste 4 h , 3 pescuieste ,deci in 4-3=1 h ajunge de acasa la iaz si de la iaz acasa adica distanta A si D este parcursa in 30 minute ( 30 incolo , 30 inapoi = 1h )
Distanta parcursa este D _ B_D adica 3 km + 3 km = 6 km
Doamna nea explicat mai mult dar nu mai am timp .Sper ca te-am ajutat !
afland distanta dintre A si B de 3 km inseamna ca si distanta dintre D si B este tot de 3 km deci viteza medie va fi urmatoarea v = d:t =3+3 -1+1 = 4
datorita faptului ca pescarul pleaca de acasa la ora 8 dimineata si se reintoarce la 12 inseamna ca lipseste 4 h ( 12 - 8 = 4 ) din aceste 4 h , 3 pescuieste ,deci in 4-3=1 h ajunge de acasa la iaz si de la iaz acasa adica distanta A si D este parcursa in 30 minute ( 30 incolo , 30 inapoi = 1h )
Distanta parcursa este D _ B_D adica 3 km + 3 km = 6 km
Doamna nea explicat mai mult dar nu mai am timp .Sper ca te-am ajutat !