Buna ziua Va rog sa ma ajutati daca se poate cu aceasta problema. Multumesc mult !
Un automobil se indreapta spre un oras aflat la distanta d = 6 km sa se afle dupa cat timp ajunge in oras daca motorul dezvolta o viteza constanta v = 25 m/s si vantul bate pe directia de deplasare cu viteza v = 5 m/s in situatiile: