Răspuns :
3) Rezolvare:
1 Cate flori a adunat Ada?
1220+4532=5752
2 Cate flori au cele două fete la un loc?
1220+5752=6972
3 Cate flori a adunat Bogdan?
6972-2789=4183
4 Cate flori au adunat cei trei copii in total?
1220+5752+4183=11155
R:11155 flori
4) Rezolvare:
1 Câți puieti de brad au fost vanduti in a
doua zi ?
2343+1975=4320
2 Cati puteti de brad au fost vanduti in a
treia zi?
4320-1140=3180
3 Câți puteti de brad au rămas in pepiniera?
8850-(4320+3180)=8850-7500
=1350
R:1350 brazi
5) Rezolvare:
1 Cate Kg de grâu s-au pastrat pentru
sămânță?
7500-(3425+1575)=7500-5000
=2500
R:2500 grâu
păstrat
6) Rezolvare:
1 Cate pere au fost cultivate intr-o zi?
1325-640=685
2 Cate pere au fost cultivate în a doua zi?
1275-189=1090
3 In ce zi s-au cultivat cele mai multe mere
si cu cat?
1090-685=405
R:În a doua zi s-au
cultivat cele mai multe
pere si cu 405 mai
mai multe decât în
prima zi
7) Rezolvare:
1 Cate cărți de povesti s-au tipărit?
2580+570=3150
2 Cate romane s-au tipărit?
1999
3 Cate cărți s-au tipărit în total?
2580+3150+1999=7729
SUCCES!
SPER CA TE-AM AJUTAT ! =)