Răspuns :
notam cu x cantitatea de cirese
daca le da 2 lei va obtine 2x lei
dar daca 20% se strica va rezulta ca va mai ramane cu o cantitate egala cu 4/5x
ca sa obtina aceasi suma va trebui sa mareasca pretul => 4/5x * p=2x => p=2,5 lei
S=2x
x- 20% x= x- 1/5x= 4/5x
4/5x * p= S => p=2,5 lei ; unde p este noul pret
daca le da 2 lei va obtine 2x lei
dar daca 20% se strica va rezulta ca va mai ramane cu o cantitate egala cu 4/5x
ca sa obtina aceasi suma va trebui sa mareasca pretul => 4/5x * p=2x => p=2,5 lei
S=2x
x- 20% x= x- 1/5x= 4/5x
4/5x * p= S => p=2,5 lei ; unde p este noul pret
dintr-un 1 kg cirese dupa ce s-au stricat 20% raman 80%
deci 2 lei:80%=2,5 lei
deci noul pret este de 2,5 lei/kg pentru a acoperi cantitatea de cirese stricate
deci 2 lei:80%=2,5 lei
deci noul pret este de 2,5 lei/kg pentru a acoperi cantitatea de cirese stricate