va rog ajutați-ma!!!!!
![Va Rog Ajutațima class=](https://ro-static.z-dn.net/files/d18/85e1f375b97e08d45dac9ba0c8c1de87.jpg)
Răspuns:
Mare= 4 lei kg
Pere= 5 lei kg
Explicație pas cu pas:
Dacă merele= 4 lei kg
4*2=8. 28-8=20. 20:4=5 lei kg pere
5*4=20lei. 3*5=15lei. 20+15=35 lei
Răspuns:
p=5 un kg de pere
m=4 un kg de mere
Explicație pas cu pas:
fie m, pretulo unui kg de mere si p, al unui kg de pere
atunci
2m+4p=28
5m+3p=35
m+2p=14
5m+3p=35
m=14-2p
5(14-2p)+3p=35
m=14-2p
70-10p+3p=35
m=14-2p
7p=35
m=14-2p
p=5 un kg de pere
m=14-2*5
m=4 un kg de mere