👤

7.
Află:
a) termenul al doilea, dacă suma este rezultatul exercitiului: 2 246 +2 385 - 124, iar primul
termen este 999.
b) scăzătorul, dacă diferenta este rezultatul exercitiului 1 360 + 898 - 375, iar descăzutul este
6 000
c) descăzutul, dacă scăzătorul este rezultatul exercitiului 1 375 +299 - 800, iar diferenta este
3 389.​


Răspuns :

a) 2246+2385-124=
=4631-124
=4507(suma)
999+a=4507
a=4507-999
a=3508

b)1360+898-375
=1883
6000-a=1883
a=6000-1883
a=4117

c)1375+299-800
=1674-800
=874

a-874=3389
a=874+3389
a=4263


Sper ca ai inteles si ca te-am ajutat!
Succes!
a) 999+a=(2246+2385-124)
999+a=4507
a=4507-999
a=3508
b) 6000-sc=(1360+898-375)
6000-sc=1883
sc=6000-1883
sc=4117
c) d-(1375+299-800)=3389
d-874=3389
d=3389+874
d=4263