Răspuns :
Răspuns:
Sper ca te-am ajutat! Mult noroc la scoala!
P.S: a doua metoda este metoda reducerii la absurd dar nu o mai stiu atat de bine. poti sa o rezolvi ca un sistem daca chiar ai nevoie si de a doua metoda. mult succes!
![Vezi imaginea ADAUGA43](https://ro-static.z-dn.net/files/d75/e9778896f146c59cd607b5dbabfc27b0.jpg)
Bună ! ☁☼
Răspuns:
1 kg roșii = 5 lei
1 kg castraveți = 2 lei
Explicație pas cu pas:
- fie r = roșii ; c = castraveți
4 kg r și 3 kg c ....... 30 lei
1 kg r = 3 × 1 kg c
4 r + 3 c = 30
12 c + 3 c = 30
15 c = 30
c = 30 : 15
c = 2 lei kg
r = 3 × c = 3 × 2 = 6 lei kg