👤

opt kilograme de mere costa 24 de lei cât costa 5 kilograme de mere? Urgent dau coroana 5 stele și inima ​

Răspuns :

Răspuns:

5 kg

Explicație pas cu pas:

1 kg de mere 24;8=3lei

5x3=15lei 5 kg de mere

24 : 8 = 3 lei ( costă 1 kg de mere )

3 × 5 = 15 lei ( 5 kg de mere )

sau :

8 kg m ........ 24 lei

5 kg m ...... x lei

_______________

x = 24:8×5=3×5=15 lei ( 5 kg mere )