Răspuns :
Răspuns:
5 kg
Explicație pas cu pas:
1 kg de mere 24;8=3lei
5x3=15lei 5 kg de mere
24 : 8 = 3 lei ( costă 1 kg de mere )
3 × 5 = 15 lei ( 5 kg de mere )
sau :
8 kg m ........ 24 lei
5 kg m ...... x lei
_______________
x = 24:8×5=3×5=15 lei ( 5 kg mere )