👤

1. Un fermier a vândut la piaţă 60 kg de mere şi
pere şi a încasat 220 de lei. Prețul unui kilo-
gram de mere a fost 3 lei, iar al unui kilogram
de pere a fost 5 lei. Câte kilograme de mere şi
câte de pere a vândut fermierul?​