👤

b) lon a cumpărat 26 de caiete de matematică şi 22 de caiete de dictando la
acelaşi preţ. A achitat cumpărătura cu o bancnota de 100 lei şi a primit rest
4 lei. Cit costă un caiet? cu schemă va rog mult​


Răspuns :

Răspuns:

100-4=96 lei a plătit

22+26=48

96÷48=2 lei costă un caiet

Răspuns:

un caiet de matematica costa 3 lei si 80 de bani,un caiet dictando costa 4 lei 50

Explicație pas cu pas:

Am împărțit 100 mai intai la 26=> am aflat prețul caietelor de mate

Am împărțit 100 la 22=> si am aflat prețul caietelor de romana

Sper ca te-am ajutat!