Răspuns :
Răspuns:16 lei
Explicație pas cu pas:Deoarece daca 4 kg costa 8 lei faci 8:2=4 deci 4 kg • 4 kg = 8kg care costa 16 lei findca 8+8 =16 sau 8•2=16
Răspuns:
8:4=2 lei un kg
2×8=16 lei sunt 8 kg de mere
Explicație pas cu pas:
Un kg de mere costă 2 lei atunci 8 kg de mere costă 16 lei.