Răspuns:
6 mingi.....6 masinute.....3000 lei
4 mingi.....3 masinute.....1700 lei |×2
__________________________
6 mingi.....6 masinute.....3000 lei
8 mingi.....6 masinute.....3400 lei
/
2 mingi=400 lei
1 minge=400:2
1 minge=200 lei
6kg piersici.....8kg mere.....54 lei
6kg piesrici.....10kg mere....60 lei
_________________________
/ 2kg mere=4 lei
1kg mere=4:2=2
La un magazin s-au adus 6 kg de piersici si 6 kg de mere care au costat 54 de lei iar la alt magazin s-au adus 6 kg de piersici si 10 kg de mere care au costat 60 de lei.
Cat costa 1 kg de mere?