👤
Patybbanana
a fost răspuns

Ma puteți ajuta cu exercițiile 3 si 4 va rog ca nu știu ​

Ma Puteți Ajuta Cu Exercițiile 3 Si 4 Va Rog Ca Nu Știu class=

Răspuns :

Răspuns:

6 mingi.....6 masinute.....3000 lei

4 mingi.....3 masinute.....1700 lei |×2

__________________________

6 mingi.....6 masinute.....3000 lei

8 mingi.....6 masinute.....3400 lei

/

2 mingi=400 lei

1 minge=400:2

1 minge=200 lei

6kg piersici.....8kg mere.....54 lei

6kg piesrici.....10kg mere....60 lei

_________________________

/ 2kg mere=4 lei

1kg mere=4:2=2

La un magazin s-au adus 6 kg de piersici si 6 kg de mere care au costat 54 de lei iar la alt magazin s-au adus 6 kg de piersici si 10 kg de mere care au costat 60 de lei.

Cat costa 1 kg de mere?